Danmarks Naturfredningsforening arbejder for at bevare, beskytte og pleje Danmarks varierede og mangfoldige natur, samt for at fremme et rent og sundt miljø for alle.

DN i Guldborgsund er en af Danmarks Naturfredningsforenings knap 100 afdelinger i Danmark, der koordinerer foreningens lokale arbejde i kommunerne. Arbejdet handler primært om at bevare og pleje den spændende natur, som omgiver os.

Vi har mange arrangementer hvert år, hvor kommunens borgere er velkomne til at deltage og opleve naturen på første hånd! Se de aktuelle arrangementer i kalenderen

Her på hjemmesiden kan du læse om os og vores arbejde – og om hvordan du selv kan være med.

DNs organisaton

Vedtægterne som PDF-dokument



Bestyrelsen og andre aktive


Formand

Åse Irminger
tlf: 4168 6783
mail: aairminger@gmail.com

Næstformand

Michael Zub
Kirsebærvej 7, 4800 Nykøbing F
tlf. 5485 6123 - 2075 9901


Anne-Grethe Andersen
Møllevej 37, 4872 Idestrup
tlf: 2990 0182
mail: annegandersen@gmail.com
 
Thomas Brygger
Spurvevej 4, 4840 Nr. Alslev
tlf. 2211 8697
mail: rivdin@2night.dk
 
Maria Rosa De Matteo
Østervej 46, 4840 Nr. Alslev
tlf. 2683 8861
mail: de_matteo@live.dk
 
Per Knudsen
Hestehavevej 9, 4990 Sakskøbing
tlf: 5470 6247
mail: pkperknudsen@gmail.com

 

Flemming Stenild
Egholmvej 40, 4880 Nysted
tlf: 2168 2536
mail: flemming.stenild@gmail.com

Lone Teglkamp
Kaløvej 29B, 4990 Sakskøbing
tlf: 5152 3712
mail: lone.teglkamp@hotmail.com
 
Christian Nielsen
mail: falsterchristian@gmail.com

Erica Ellehammer Christiansen
mail: aloca2@live.dk

Bo Breitenstein
mail: bobreitenstein@gmail.com

Franz Mortensen
mail: -


Suppleanter

Erik Bresler
Knagevej 16, 4990 Sakskøbing
tlf: 5477 2298
mail: Erik@Bresler.dk

Thomas Joosten
Hjemmesideredaktør
Østervej 46, 4840 Nr. Alslev
tlf: 2855 8861
mail: th_joosten@hotmail.com

Ad hoc - medlemmer

Erik Damskier
Kontaktperson for Lokalgruppe Nysted
Lærkevej 5, 4880 Nysted
tlf: 5487 1613
mail: erik.damskier@nypost.dk
 
Erik Bohn-Jespersen
Fjordvej 22, 4900 Sakskøbing
tlf. 5470 7039
mail: erikbohnj@hotmail.com

Kurt Frederiksen
Jernbanegade 18, 4880 Nysted
tlf: 5487 1547
mail: kurtfrederik@gmail.com